PRO: Expedice na Měsíc

Projekt: Expedice na Měsíc (V. třída)

V rámci projektu se žáci seznámili se základními pojmy o vesmíru. Prošli jsme si jak vznikem vesmíru, tak i vznikem naší planety i našeho Měsíce. Dále jsme procestovali sluneční soustavu a podívali se i trošku dál. Porovnávali jsme velikosti vesmírných těles a galaxií. Zkrátka vesmír je neuvěřitelné místo a skrývá mnohá tajemství.

O výpravě do planetária v Hradci Králové žáci 5. třídy napsali: 

Naše exkurze začínala v nové budově planetária. Byla to nádhera. Hned jsme se rozběhli, abychom se mohli podívat na všechny zajímavosti (V.R.). Vyzkoušeli jsme si třeba sedadlo, které napodobovalo zemětřesení (S.V.).

Když jsme si vše prohlédli a vyzkoušeli, přesunuli jsme se do velkého sálu s křesly. Museli jsme se pořádně zapřít, abychom viděli na strop ve tvaru velké kopule. Najednou se zhaslo(V.R.), a když se nad námi znovu rozsvítilo, vypadalo to, jako kdybychom byli venku a dívali se na oblohu (A. M). V tom sále jsme létali za Sluncem a planetami (M.K). Pouštěli nám videa o srážkách vesmírných těles a povídali zajímavosti o vesmíru. Zjistili jsme, jak vznikl Měsíc, viděli jsme modely kosmických raket, sond a vozítek(T.H.). V patře jsme pozorovali obrovský model sluneční soustavy.

Když jsme vyšli ven, zamířili jsme do hvězdárny, kde jsme si mohli koupit suvenýry. Byla tam také váha, na kterou jsme si mohli stoupnout (V.F.) a zjistit, kolik bychom vážili na různých planetách (P.H.). Kromě jiného jsme zažili, co dokáže Slunce přes čočku velkého hvězdářského dalekohledu (R.T.). Faucoltovo kyvadlo bylo důkazem otáčení Země a na modelu jsme si předvedli, proč se střídají roční období . Ukazovali nám také, kam se schovává Měsíc (M.K.).

Pak už jsme se museli rozloučit a utíkat na vlak. Všem se výlet moc líbil a určitě bychom mohli zase něco takového podniknout (V.R.).

Partneři a sponzoři
assk
frostfood
Lesy ČR
Ověřená firma
Rokytnice v Orl.horách
Sýpka - muzeum Orlických hor
Bühler CZ s.r.o. - Žamberk
Královéhradecký kraj
SportSpin
unie