Halloween je svátek navazující na keltský Samhaim. Halloweenu, který do USA přivezli irští přistěhovalci, dala Amerika v průběhu 20. století velmi komerční rozměr, a zřejmě proto je v České republice vnímán možná trochu rozpačitě, možná i někdy odmítavě.
V naší škole k Halloweenu také přistupujeme různě, některé třídy se svými vyučujícími realizují různé halloweenské dny, projekty a akce, jiné se tématice Halloweenu věnují třeba jen v rámci některého předmětu. Tak je tomu například při výuce angličtiny, kde Halloween patří k tematických okruhům týkajícím se anglicky mluvících zemí a jejich reálií. Žáci si při hodinách osvojují slovní zásobu, dělají různé kvízy, sledují videa, poslouchají halloweenské písničky, doplňují výrazy do textů a přitom se seznamují se s původem Halloweenu a jeho tradicemi napříč světem.
Mnozí z nás se v různých aktivitách snaží vysvětlit dětem původ Halloweenu a najít společně nějaká východiska, jak Halloween v našich podmínkách můžeme vnímat. Děti se velmi rády každoročně převlékají do strašidelných kostýmů a plní různé úkoly. Myslím, že všem se také líbí „dýňová“ výzdoba školy. Žáci rádi výtvarně zpracovávají halloweenské téma a baví je vykrajování luceren z dýní nebo řepy tím spíš, když si dýně vypěstujeme na školní zahradě. A věřte, nebo ne, nikdo z nás se nepokouší chodit od domu k domu a koledovat sladkosti. „Saying Trick or treat“ stejně jako “watching horror movies” a “telling ghost stories” necháváme dětem americkým. Místo toho si každoročně připomeneme křesťanské Dušičky, které v naší zemi mají velkou tradici.
Mgr. J. Dostál