Otevírání Zemské brány

Otevírání Zemské brány - tradiční akce AOPK ČR a  Správy CHKO Orlické hory

Ve čtvrtek 27.4. jsme se zúčastnili již tradiční akce pro žáky 1. stupně základních škol z okolí, která se jmenuje OTEVÍRÁNÍ ZEMSKÉ BRÁNY.

U nás ve škole jsme si vytvořili miniprojekt, jehož součástí byly aktivity v přírodovědě a práce s textem a zpracovávání informací v hodině češtiny. Udělali jsme pro přípravu na soutěžení, co jsme mohli.

V den „D“  se žáci 4. a 5. tříd sjeli objednanými autobusy na Orlické chatě U Rampušáka, aby mezi sebou soutěžili ve znalostech orlickohorské přírody.

Ještě před startem samotné soutěže se konal obřad, při kterém účastníci symbolicky pomohli vládkyni Orlických hor Kačence odemknout Zemskou bránu velikým klíčem.

Těšili jsme se, až budeme soutěžit. Dlouhé čekání na startu jsme využili k různým aktivitám, kterými jsme se dobře zabavili – třídili jsme odpad, trénovali běh na prkýnkách ve dvojici a někteří svačili.

A pak už začala startovat šestičlenná družstva. Trasa v okolí Orlické chaty měřila asi 3 km a čekalo nás na ní 6 stanovišť. Některá družstva začínala od prvního, jiná od šestého stanoviště. Nutno říct, že to bylo velmi těžké. Na trase jsme si museli vzpomínat na různé ptáky, byliny a stromy. Jiné úkoly byly zase o fyzičce, zručnosti a postřehu. Například jsme druidům přinášeli artefakty na rituály. Hodně těžké bylo také nahazování prutu na cíl.

Když jsme se vrátili z trasy, mysleli jsme si, že stres a napětí skončily. To jsme se ale mýlili. Dva týmy vysoutěžily stejný počet bodů, takže nás čekal rozstřel – hod šiškou do terče ve tvaru žabí tlamy. Bylo to tak těžké, v tom stresu nikdo ne a ne trefit. Nakonec padl rozhodující zásah, který dokončil bitvu o první a druhé místo. Mnozí z nás se občerstvili z vlastních zásob, někdo využil nabídky Orlické chaty.

A pak, jak už to u soutěží bývá, přišlo slavnostní vyhlášení. Vyhráli jsme chutné a nádherně zdobené perníkové medaile.

Byla to jedna z nejlepších akcí, které jsme zažili. Užili si to určitě i všichni ostatní, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Přiznáváme, že výhra ale chutná lépe

Děkujeme.

J. Kuchta + Vanesa, Amálka, Áďa a pan učitel

Partneři a sponzoři

assk
frostfood
Lesy ČR
Ověřená firma
Rokytnice v Orl.horách
Sýpka - muzeum Orlických hor
Bühler CZ s.r.o. - Žamberk
Královéhradecký kraj
SportSpin
unie
unie